Cihangir umrze w 125 odcinku tureckim czyli ok. 280 odcinka polskiego . Umrze , ale nie w skutek otrucia lub zabicia. Popadnie w depresję niedługo przed swoją śmiercią. Wydaje mi sie że do jego depresji doprowadziła być może śmierć Mustafy. Mustafa był jego ukochanym bratem. Tylko Mustafa go rozumiał. Mustafa mówił nawet że gdy zostanie sułtanem nikt nie będzie obrażał Cihangira za jego wadę postawy. Cihangir nawet bardziej kochał Mustafę niż swoje własne rodzeństwo. Po śmierci Mustafy Cihangir zagłodzi się a póżniej zażyje dużą dawkę leków ( lub trucizny). Cihangir umrze w ramionach sułtana. Hurrem nie będzie mogła się pozbierać po jego stracie i będzie to długo przeżywała.
Co sądzicie o Cihangirze ? Piszcie w komentarzach. Własnie w konkursie wygrała praca okazująca cierpienie Hurrem po stracie Cihangira.
Film z śmiercią Cihangira
Chihangir jest chyba jedną z niewielu postaci, która nie miesza się w intrygi.. Lubię go, jest bardzo fajny, nie wyróżnia się niczym.
OdpowiedzUsuńJestem tego zdania co ty :) Cihangir jest fajną postacią i wprowadza taką nowość do serialu. :) ♡
UsuńA jak rozmawiamy o śmierci to wie ktoś może w którym odcinku się urodził
OdpowiedzUsuńCihangir urodził się w 92 odcinku polskim. :)
UsuńBardzo pozytywna postać w tym serialu. Chyba, jedyny który nie miesza się w intrygi i kłamstwa. Szkoda, że odszedł w ten sposób, bardzo go lubię.
OdpowiedzUsuńTak , szkoda że umarł w taki sposób ...
UsuńJa uważam, że jest on bardzo ciekawą postacią. Mało tego jest on niezwykle oczytany i inteligentny! Uwielbiam go bo jako jedna z nielicznych postaci wyróżnia się szczerą dobrocią :) no a na dodatek ma coś w sobie co przyciąga.Szkoda że go uśmiercili :(
OdpowiedzUsuńja uważam że jhest to najmilszy z książąt
OdpowiedzUsuńCihangir i hurrem oraz sumbulaga są najlepsi 😃 Hurrem umrze na skutek depresji Śmierci cihangira więc około 287 odcinka polskiego
OdpowiedzUsuńCihangir jest najfajniejszą postacią - wprowadza trochę normalności w tym chorym muzułmańskim świecie. Nic dziwnego że nie był w stanie żyć wśród takich intryg. A rudej od początku nie lubiłam - wyjątkowo wredna i podła. O ile jeszcze na początku starałam się ją zrozumieć, to później tylko miałam nadzieję, że w końcu się jej pozbędą. Córeczka taka sama ;)
OdpowiedzUsuńNareszcie ktoś ma podobne zdanie do mnie. Gro osób uwielbia Hurrem (nie wiedzieć czemu). Tłumaczą, że ona tylko broniła dzieci. Jakie broniła i przed kim? Ta kobieta była chora na władzę. W serialu i w prawdziwym życiu dynastia osmańska bardzo straciła na śmierci Mustafy. On nie skrzywdziłby rodzeństwa, w przeciwieństwie do Mihrimah... Selim będzie zwany pijakiem, interesować go będzie jedynie zabawa a nie sprawy imperium.
UsuńSama nie lubię Hurrem, ale film znacznie różni się od prawdziwej historii. Mustafa nie był taki święty jak go w filmie przedstawili. Faktycznie dynastia straciła wiele na jego śmierci, ale może my Polacy zyskaliśmy... kto wie jakie jeszcze kraje by podbił i jakim dziś językiem byśmy się posługiwali i do jakiego Boga modlili ;)
UsuńChihangir to naprawdę mądry i bystry chłopak. Śmierć Mustafy była oczywista , niestety Chihangir nie pozbierał się po tym wszystkim. Film jest bardzo ekscytujący i pełny przygód. Chociaż Chihangir dawał to , czego inni książęta nie mogli. Jedna z moim ulubionych postaci
OdpowiedzUsuńmyśle , że kiedyś zjawi się jeszcze w jakimś filmie ( Mowa i Chihangirze ) . A moje naprawde lubiane w tym filmie są zmarłe osoby takie jak: Hatice , Ibrahim , Mustafa , Jastrząb (Chyba nie żyje ) Oni mnie najbardziej zainspirowali . Dziękuję za uwagę , i myślę , że przynajmniej troszeczkę się zgadzacie. Pozdrawiam.
Cihangir, Dżihangir (osm. الأمير جيهانغير, imię pochodzenia perskiego znaczące dosłownie zdobywca świata; ur. 9 października 1531 roku w Stambule, zm. 27 listopada 1553 roku w Aleppo) – osmański książę (şehzade), syn sułtana Sulejmana Wspaniałego i Roksolany, znanej również jako Hürrem.
OdpowiedzUsuńŻyciorys[edytuj | edytuj kod]
Urodził się w 1531 jako szóste, ostatnie dziecko Sulejmana i Roksolany.
Rodzeństwo Cihangira to po kolei:
Mehmed
Mihrimah
Abdullah (zmarły w dzieciństwie)
Selim
Bajazyd.
Jego przyrodnim bratem był Mustafa, syn Mâhidevrân, następca tronu. Cihangir urodził się chory i przez całe życie cierpiał, a w dorosłym wieku z powodu choroby był garbaty. Prawdopodobnie właśnie dlatego stał się ulubionym dzieckiem swoich rodziców i jego kalectwo mogło grać rolę w tym, że Roksolana, wbrew zwyczajom, nie towarzyszyła żadnemu ze swoich synów po powołaniu ich na zarządców odległych prowincji, ale mogła pozostawać w pałacu Topkapı, co przyczyniało się do ciągłego wzrostu jej wpływów na niespotykaną skalę[1].
Książę otrzymał bardzo dobre wykształcenie i należał do najinteligentniejszych wśród rodzeństwa. Bardzo silnie związany był ze starszym bratem Mustafą, straconym w 1553 na rozkaz sułtana. Zgodnie z współczesnymi mu przekazami Cihangir umarł z bólu po śmierci Mustafy. Pochowano go w stambulskim meczecie Şehzade, który został wybudowany na cześć jego, zmarłego dziesięć lat wcześniej, brata Mehmeda.
Od jego imienia pochodzi nazwa dzielnicy Stambułu Cihangir, w której na zlecenie Sulejmana został wzniesiony przez słynnego ówczesnego architekta Sinana drewniany meczet na cześć jego syna. A tutaj pare ciekawostek o nim .
A,ja placze po smierci Mustafy i rozpaczy Cihangira
OdpowiedzUsuńCihangir we WS był najsłodszym księciem :)
OdpowiedzUsuńAleż mieszał się w różne sprawy i popierał jedną stronę. Był oczami i uszami Mustafy w pałacu i nie raz spotykał sie w tajemnicy z jego poplecznikami oraz na bieżąco wysyłał listy do księcia. To tak trochę nieładnie w stosunku do własnej matki czyż nie?
OdpowiedzUsuńNie
UsuńWażne, nigdzie nie mogę znaleźć jak nazywa się aktorka, która przychodzi po Cihangira w momencie śmierci?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, fajny blog ;))